AKTUALNOŚCI
Języj angielski – propozycje zabawy i nauki w domu – cz. II
6 kwietnia 2020

Część zabaw tu przedstawionych dzieci znają z naszych zajęć.

Zabaw na zmysł smaku nie próbowaliśmy w przedszkolu ze względu na możliwość występowania alergii, nietolerancji pokarmowych itp., ale jeśli nie ma przeciwwskazań,  to zachęcam do wykorzystania tych smakołyków, które są akurat w domu.

 

 

JĘZYK ANGIELSKI – ZABAWY NA ZMYSŁ DOTYKU I SMAKU

 

MASAŻYK W PARZE

Usiądź zwrócony buzią do pleców rodzica, brata lub siostry. Rysuj palcem na jego/ jej plecach słonko, chmurkę, wiatr, śnieg, deszcz itp. dopóki nie zgadnie o jaki rodzaj pogody chodzi. A teraz następuje zamiana ról. Wersji zabawy może być wiele np. z rysowaniem cyfr.

 

POSZPERAJ W MAGICZNYM WORKU

Przygotuj z rodzicami albo rodzeństwem magiczne pudełko lub worek – najlepiej nieprzezroczysty, żeby nie kusił do podglądania. Wrzucamy do worka przedmioty, których angielskie nazwy są Ci znane; (patrz: udostępniane co miesiąc na stronie internetowej przedszkola materiały dla poszczególnych grup). Najlepiej wybrać przedmioty z jednej grupy tematycznej i o wyraźnym kształcie np. plastikowe owoce, zwierzątka, zabawki, małe środki transportu, własne zimowe ubranka. Nie zaglądając do środka chwyć przedmiot,  spróbuj rozpoznać go po kształcie i nazwać. Teraz wyciągnij go z worka i sprawdź czy miałeś rację.

 

ZNAJDŹ MNIE W MAGICZNYM WORKU

Do tej zabawy użyj tego samego magicznego worka lub pudełka, co w poprzedniej zabawie. Twój rodzic lub rodzeństwo mówi nazwę przedmiotu, który jest ukryty w pudełku albo worku, a Ty poznając przedmiot tylko dotykiem odszukaj go i wyciągnij. Przy okazji możesz powiedzieć czy jest duży (big) czy mały (small) – wszystkie grupy wiekowe albo w przypadku pojazdów, zwierząt – (fast) szybki czy (slow) wolny – grupy Kotki i Biedronki.

POSZUKAJ MNIE W RYŻU

Wypełnij przy pomocy kogoś starszego worek lub pudełko ryżem lub tzw. chrupkami wypełniającymi. Ukryj w nim swoje ulubione gadżety z jednej kategorii np. zabawki, plastikowe jedzenie, figurki zwierząt, małe pojazdy itp. Teraz wyszukuj niespodziankowe gadżety i nazywaj je.

SŁODKO I KOLOROWO

Jedząc kolorowe cukierki np. Skittles lub M&Ms wylosuj jednego, nazwij jego kolor                          i powiedz w języku angielskim co znanego Ci jest w tym kolorze, np. yellow-banana, green-crocodile.

SMACZNE ZGADYWANKI

Rozpoznaj jedzenie po smaku lub zapachu i je nazwij.

 

ĆWICZENIA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM PODCZAS CODZIENNYCH CZYNNOŚCI I ZABAW

 

1) Nazwij to, co teraz rysujesz. Malując kolorowankę nazwij kolor kredki, którą trzymasz. Lepiąc z plasteliny albo ciastoliny nazywaj kolor, który akurat ugniatasz (Misie póki co znają 4 nazwy kolorów: red, yellow, green, blue; starsze grupy – 10: red, yellow, green, blue, pink, orange, purple, brown, black, white).

2) Kiedy wchodzisz lub schodzisz po schodach – policz w języku angielskim ile ich jest (z Misiami liczymy do 6, Kotki i Biedronki liczą do 10, a Motylki, Rybki i Słonka już do 10-12).

3) Powiedz jaki masz dziś nastrój (wszystkie grupy wiekowe).

4) Podczas przeglądania książeczek z obrazkami – wskazuj te elementy, które umiesz nazwać po angielsku (wszystkie grupy wiekowe).

5) Spójrz za okno i powiedz jaka jest dziś pogoda (grupy Motylki, Rybki i Słonka).

6) Nazwij to, co akurat jesz (wszystkie grupy wiekowe, z tym, że Misie póki co znają: apple – jabłko, banana – banan, biscuit – ciastko, milk – mleko).

 

W razie potrzeby polecam niżej podlinkowany słownik online –  po wpisaniu w lupkę wyrazu lektor od razu go czyta.

https://www.diki.pl/

 

HAVE FUN! Życzę świetnej zabawy!

nauczyciel języka angielskiego

Olga Jankowska

Font Resize
Wysoki kontrast