AKTUALNOŚCI
Rytmika w domu- propozycje ćwiczeń i zabaw
16 kwietnia 2020

Zabawa 1

Dzieci biegają po sali w rytm puszczonej muzyki, w pewnym momencie Rodzic zatrzymuje odtwarzacz i prosi, aby dzieci dotknęły jak najszybciej ściany. Po wykonaniu zadania Prowadzący znowu puszcza muzykę i przerywa wymyślając kolejne polecenie np.

– mają dotknąć osobę, która jest od nich wyższa,

– mają dotknąć lewej nogi,

– mają dotknąć niebieskiej rzeczy,

– mają dotknąć ściany, na której wisi obrazek,

– osoby, której imię zaczyna się np. na literkę K

– mają dotknąć krzesła

Itp.

Oczywiście można wprowadzić zasadę, że dziecko, które nie wykona zadania lub zrobi to, jako ostatnie odpada, lub wymyśla za prowadzącego kolejne zadanie.

Zabawa 2

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, gdy Rodzic zatrzyma magnetofon, mają się dobrać jak najszybciej w pary i przywitać się czołami, piętami, łokciami, nosami, pupą, kciukiem, uchem itp… Zabawa wywołuje wiele radości i jest świetnym treningiem na znajomość części ciała

Zabawa 3

Prowadzący ustala z uczestnikami zabawy przed puszczeniem muzyki, jakie ruchy dzieci muszą wykonać, gdy będzie wymawiał cyfry od 1 do 3. Tak, więc na hasło 1 dzieci mają stać na baczność, na hasło 2 wykonują przysiad a na hasło 3 pajacyka. Ilość cyfr jest uzależniona od wieku dzieci, 4-latek zapamięta 3 ruchy, ale 6 -latek nawet do 6. Oczywiście im więcej cyfr, tym lepsza zabawa.  Podobnie jak w powyższych zabawach osoba prowadząca puszcza muzykę, gdy ją zatrzyma wymawia którąś z ustalonych wcześniej cyfr

 

 

 ORKIESTRA

Każdy z grających wybiera sobie jakiś instrument i gra na nim, jakby go trzymał autentycznie w ręku. Jedna osoba pełniąca rolę dyrygenta  w milczeniu usadza muzykantów, rozdaje nuty, i zaczyna dyrygować. Muzykanci śledzą ruchy pałeczki i przyśpieszają albo zwalniają poruszanie, rąk, palców, wszystko wykonują w milczeniu i bez uśmiechu. Zadaniem dyrygenta jest pobudzić graczy do śmiechu. Muzyk, który się uśmiechnie przestaje grać. Wskazane jest by osobę, która ma grać dyrygenta wybrać jakiś czas przed zabawą, by mogła się ona przygotować. Powodzenie zabawy zależy od dyrygenta, dlatego nie można do tej roli nikogo zmuszać.

MASAŻYKI W TAKT MUZYKI

Zabawa rozluźnia, wycisza. Przygotuj koc, różne piłki (małe, duże, lekkie, nieco cięższe, z kolcami). Dziecko leży na kocu, na brzuszku, zadbaj by było mu ciepło i wygodnie. Dorosły masuje plecy, nogi, ręce dziecka, w takt muzyki. Podczas masażu różnicuj dotyk np. oklepywanie, pocieranie, ugniatanie oraz różną siłę docisku. Do masażu możesz wykorzystać różne piłki, w ten sposób maluch doświadczy różnorodnych doznań dotykowych

MOJE UCHO SŁYSZY

To zabawa dla troszkę starszych pociech.

Przygotuj różne przedmioty, które wydają dźwięki, np. dzwonek, klucze, gwizdek, pozytywkę, skrzypiące drzwi, garnek, możesz też klasnąć, tupnąć, zapukać w drzwi, szybę. Zasłoń maluchowi apaszką, szalem oczy. Niech odgadnie co do za dźwięki.

Zabawa rozwija percepcję  i uwagę słuchową.

Font Resize
Wysoki kontrast